Güven Yapı Mantolama ile enerjin cebinde kalsın!!

Dış Cephe Boyaların Fiyatları

Dış Cephe Boyaların Fiyatları

Dış Cephe Boyaların Fiyatları

Boyalar, bir yapının en önemli yapıtaşlarından biridir. Estetik, güvenlik, sağlık ve konfor gibi konuların ortak noktasında yer alan boyalar, yapılarda hem iç mekan hem de dış mekanlar için olmazsa olmaz yapı unsurlarından biridir. Özellikle dış cephe boyaları, gerek renk, kalite ve içerik gerekse fiyat açısından oldukça geniş bir yelpazeye ayrılmıştır. Her boya türünün kendine özgü avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Yine aynı şekilde, her boyanın kalitesi, ömrü ve fiyatı da birbirinden farklıdır. Dış cephe boya fiyatları ile ilgili bilgilere geçmeden önce dış cephe boyası ifadesinden ne anlamamız gerektiği ve dış cephe boya seçiminde nelere dikkat etmemiz gerektiğinden kısaca bahsedelim.

Dış Cephe Boyası Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere konut, iş yeri, ofis, hastane, okul vb gibi farklı kullanım amacı bulunan yapıların dış cephesine yapılan boya türüne dış cephe boyası diyoruz. Piyasada çok farklı boya türleri bulunsa da en fazla bilinen en sık uygulanan dış cephe boyaları akrilik, silikonlu, grenli ve elastik dış cephe boyalarıdır. Her boya türünün kendine özgü avantajları vardır. Örneğin, akrilik boyalar güneş ışınlarının, yağış ve nemin yüksek olduğu yerlere inşa edilen yapıların dış yüzeyini uzun süre koruyabilmektedir. Uygulaması kolay, koruyucu ve dekoratif bir boya türüdür. Silikonlu boyalar da tıpkı akrilik boyalar gibi çeşitli avantajlara sahiptir ve özellikle de içerdiği silikon sayesinde yüzeye nefes aldırması, oldukça sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmasını sağlar.

Grenli dış cep boyalarının en bilinen özelliği kendi kendini yıkama özelliği olmasıdır. Böylelikle, yağmur sularından en az oranda etkilenir ve yapının zarar görmesini engeller. Grenli dış cephe boyaları da yüzeyin nefes almasını sağlar ve yüzeyde toz birikmesini önler. Bir diğer popüler dış cep boyası türü de elastik boyalardır. Akrilik esaslı olan bu boya türünün en önemli özelliği kılcal çatlaklara karşı dayanıklı olmasıdır.